CEO’muz Christoph Adrian’la Remondis ve Türkiye’de Atık Yönetimi Faaliyetleri Üzerine Söyleşimiz

Neden Türkiye’ye gelmeyi seçtiniz?

Türkiye’ye gelmeyi seçtim çünkü Türkiye’yi merak ediyordum. 2017 yılıydı, Türkiye hakkında çizilen resimle gerçekler birbirine uyuyor mu görmek, deneyimlemek istedim. Ayrıca zorluklarla mücadele etmenin gerçekleri anlamanın bir yolu olduğunu ve bunun da profesyonelliğin bir parçası olduğunu düşünüyorum.

Remondis hakkında ve Remondis’teki göreviniz hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Remondis, Türkiye atık bertarafı ve geri dönüşümü pazarındaki birkaç global oyuncudan biri. Bu zorlu bir iş ve ben zorlu mücadeleleri tercih ederim. Dolayısıyla bu zorlu zamanlar birlikte nasıl mücadele edebileceğimizi görmek açısından bizler için bir fırsat oldu. Her zaman size en çok şeyi en kısa zamanda öğretebilecek görevleri seçmek üzere kendimi geliştirdim. Bundan pişmanlık duymuyorum, aksine eğlenceli ve heyecanlı buluyorum.

Türkiye’de atık yönetiminin geleceğine bakınca neler görüyorsunuz?

Türkiye’deki durum bazen bana 70’lerin Almanya’sını hatırlatıyor. Pazar hala emekleme aşamasında, tabi pazar oyuncuları da aynı şekilde… İnovasyon ve sektörde profesyonel rekabetin gelişim açısından faydalı olacağını düşünüyorum. Geri dönüşüm ve atık yönetimi için gelecek hala fırsatlarla dolu. Her gün çok yüksek miktarlarda ayrıştırılmamış atık birikiyor. Ülke olarak bu alanda yatırımlar yapılmalı ve bugün kullanılan yöntemlerden farklı yöntemler kullanılmalı. Kişi başına düşen satın alma gücünün ve eğitim seviyesinin arttırılması daha temiz bir çevre için gelecekte anahtar faktörler olacaktır.

Firmanızın sektördeki büyüme stratejisinden biraz bahseder misiniz?

Her aşaması ile, bütünüyle sektöre dâhiliz. Tabiri caizse balıklama dalıyoruz diyebiliriz. Sektör dinamiklerini ve Türkiye şartlarını çok iyi analiz ettik. Uluslararası uygunluk mevzuatları çerçevesinde lokal şartlara bir yere kadar uyum sağlamayı tercih ediyoruz. Ülkedeki ekonomik şartlar nedeniyle yatırım yapmak zorlaşıyor. Yüksek enflasyon ve faizler, düşük marjlar ve atık imhasındaki kamu ücretleri ile birleşince yatırım kaçınılmaz olarak zorlaşıyor. Fakat özellikle geri dönüşüm ve atık alanının yakılması konularında yatırım gerekli. Atık depolama ve atıkların ayrıştırılması bir ülkenin geleceği için artık bir seçenek değil, bir zorunluluk. Zorlu ama gerekli bir süreç!

Remondis’te son gelişmeler nelerdir?

2018 Remondis açısından oldukça etkileyici geçti. DSD (Duales System Deutschland)’ın %100’ünü devraldık. DSD, Almanya’da çok tanınan “Yeşil Nokta Hareketi”nin öncüsü. En son şirket alımı toplu taşıma sektöründe oldu. Remondis, Dünya genelinde 80,000’in üzerinde çalışanı bulunan Fransız taşımacılık şirketi Transdev’in büyük oranda hisselerini satın aldı. Bu Remondis’in toplu taşıma alanında yaptığı çok önemli bir hamle. Transdev Fransız devletine ait bir şirket. Bu ortaklıkla Kamu-Özel Sektör İşbirliği (PPP Modeli) gerçekleşti. Önümüzdeki günlerde heyecan verici gelişmeler bizi bekliyor diyebiliriz.

Image

Atık Yönetimi konusundaki çalışmalarımız hakkında bir mesaj vermek ister misiniz?

Sektörümüzün, Türkiye’de de gelişmiş ülkelerde olduğu gibi profesyonel ve rekabetçi olduğunu görmek isterim. Almanya’yı bir tamamlanmış model olarak sunmak istemem ama bir yere kadar olgunlaşmış bir endüstri. Türkiye’nin de bu aşamaya gelmesi dileğim. Adil rekabet şartlarının oluşturulması ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Hükümet bu şartların sağlanması için bize yardımcı olabilir. Rekabetin sektörü canlandıracağını ve inovasyonu arttıracağını düşünüyoruz. Umarım gelecekte bu gelişmelere şahit oluruz.